ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформує, що питання оподаткування сум страхового відшкодування, які виплачуються банку-вигодонабувачу при настанні страхового випадку із предметом застави (автомобілем), та спрямовуються банком на погашення кредиту роз’яснено в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства доходів і зборів України від 02.06.2014 р. №325.
Згідно з абзацом «б» підпункту 165.1.27 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання такої умови: під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).
В зазначеній консультації зазначено, що якщо з автомобілем, під заставу якого фізособа взяла кредит у банку, настав страховий випадок, і страхова компанія виплачує страхове відшкодування такому банку, дотримуючись вимог підпункту 165.1.27 ПКУ, то банк спрямовує ці кошти на погашення кредиту фізособи, отриманого під це авто. При цьому відмічено, що сума такого відшкодування не включається до загального річного оподатковуваного доходу позичальника.
У випадку, якщо сума зазначеного страхового відшкодування перевищить вартість застрахованого автомобіля, визначену за звичайними цінами на дату укладання договору страхування, збільшену на суму сплачених страхових платежів, податковий агент від суми такого перевищення утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% (17%).
Про суму здійснених виплат страхового відшкодування податкові агенти повідомляють контролюючі органи подавши Податковий розрахунок за формою №1ДФ.
Поряд з цим визнається такою, що втратила чинність Узагальнююча консультація №701 від 22.11.2013 р.
ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві