У відносинах між Урядом України та Урядом Республіки Австрія застосовується Конвенція про уникнення подвійного оподаткування.
Відповідно до положень пунктів 1 та 2 ст. 10 Конвенції дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі. Однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач є фактичним власником дивідендів, то податок, що справляється таким чином, не мас перевищувати:
• 5% загальної суми дивідендів, якщо фактичним власником дивідендів є компанія (інша, ніж товариство), яка безпосередньо володіє принаймні 10% капіталу компанії. яка сплачує дивіденди;
• 10% загальної суми дивідендів у всіх інших випадках.
В Україні застосування правил міжнародного договору регламентовано положеннями ст. 103 Податкового кодексу.
Відповідно до положень п. 103.2 ст. 103 Податкового кодексу особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється лише за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджу статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 Податкового кодексу.
Відповідно до цього пункту бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.
При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом номінальним утримувачем (номінальним власником) або є лише посередником щодо такого доходу.
Таким чином, якщо резидент України планує виплату дивідендів на користь юридичної особи, яка є агентом нерезидента, тобто не є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) таких доходів, то такий резидент не мас права на застосування пониженої ставки податку на прибуток згідно з правилами міжнародного договору. Така виплата оподатковується за ставкою 15% від суми дивідендів. Податок сплачується до бюджету під час виплати дивідендів за рахунок їх отримувача (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу).
ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві