Оприлюднення інформації про податкових боржників
Згідно з Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 р. № 236, основними завданнями ДФС є реалізація державної податкової політики та надання пропозицій Мінфіну України щодо забезпечення формування такої політики.
Пунктом 35.4 ст. 35 Податкового кодексу передбачено забезпечення оприлюднення інформації, зокрема, щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг. Форма такої інформації та порядок ії оприлюднення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
Цим самим положенням Податкового кодексу передбачено щомісячне оприлюднення такоі інформації.
На виконання законодавчих вимог, Мінфін України видав наказ від 13.02.2015 № 67 «Про затвердження форм інформації щодо сплати податків суб’єктами природних монополій та суб’єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами; інформації щодо суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, та порядку їх оприлюднення».
З метою реалізації таких законодавчих положень на практиці та уникнення невідповідності положень підзаконного акта нормам законодавчого акта наказом Мінфіну України від 28.12.2015 № 1203 внесено зміни до наказу № 67, якими затверджено оновлені форми інформації щодо суб'єктів господарювання. які мають податковий борг, та деталізовано показники, з яких складається така інформація, а саме:
- найменування (прізвище, ім'я, по батькові) суб'єкта господарювання (юридична особа або фізична особа — підприємець);
- прізвище, ім'я, по батькові керівника суб'єкта господарювання;
- найменування територіального органу ДФС України;
- прізвище, ім'я, по батькові керівника територіального органу ДФС України;
- загальна сума податкового боргу суб'єкта господарювання в розрізі платежів та сум: держбюджет, місцевий бюджет.
Також п. 3 постанови Кабінету міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» передбачено, що розпорядники інформації згідно з цим Положенням оприлюднюють у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, а також будь - які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних.
У додатку до Положення № 835 наведено перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, відповідно до якого на ДФС покладено відповідальність за обнародування інформації про суб'єктів господарювання, які мають податковий борг.
Також постановою № 835 визначено, що оприлюднення набору даних — це розміщення та оновлення розпорядником інформації наборів даних на офіційному веб-сайті розпорядника інформації або на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та забезпечення доступу до наборів даних за допомогою інтерфейсу прикладного програмування: набори даних оприлюднюються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на його офіційному веб-сайті та на його веб-сторінці на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних
Згідно з наказом № 67 місцем для розміщення переліків суб'єктів господарювання, що мають податковий борг, визначено офіційний веб-портал центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, — ДФС України, адреса якої в мережі Інтернег: www.sfs.gov.ua.
Переглянути інформацію щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, можливо також на : http://data.gov.ua .
Відповідно до Положення № 835 публічна інформація у формі відкритих дfних може бути доступною будь-якій особі, що може вільно копіюватися, публікуватися, поширюватися, використовуватися. у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, але за умови обов'язкового посилання на джерело отримання такої інформації.
Отже, оприлюднення інформації про податкових боржників та їх боргові зобов'язання перед бюджетом, з одного боку, повинно стимулювати таких суб'єктів до якомога швидшого розрахунку з державою по несплачених податках до бюджету та недопущення появи податкового боргу у майбутньому, з другого боку, — зменшити кількість запитів стосовно надання інформації про розрахунки з бюджетом, що надходять на здресу органів державної фіскальної служби за індивідуальними запитами платників податків.
Водночас слід звернути увагу платників податків, що альтернативним шляхом перевірки наявності або відсутності податкового боргу є податковий сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес партнера», що функціонує на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: http://sfs.gov.ua/businesspartner
ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві