Отже коли трапляється «диво» і кредитор анулює заборгованість треба пам’ятати, що борг простили, проте зобов’язання перед бюджетом лишилися!
Головне управління Міндоходів у м. Києві повідомляє, що сума боргу, анульована (прощена) кредитором, вважається доходом, отриманим платником податку, як додаткове благо. Інформація про такі суми доходів акумулюється у звіті за формою 1-ДФ, який подають до органів Міністерства доходів і зборів самі кредитори. Відповідно до законодавства боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.
Тільки у цьому році фахівцями столичного управління Міндоходів при здійсненні перевірок доходів громадян були виявлені 33 фізичні особи, які порушили податкове законодавство. Їх дохід у вигляді анульованого боргу загалом склав майже 25 мільйони гривень, на які за результатами перевірок було нараховано податку разом із фінансовими санкціями на суму понад 5 мільйонів гривень.
Так наприклад, було проведено перевірку дотримання правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб громадянкою П. Інформацію про її доходи контролюючий орган отримав із звіту за формою №1-ДФ. Було встановлено, що громадянка отримала дохід у вигляді анульованого боргу в сумі майже 2 мільйони гривень, проте не задекларувала його та не сплатила до бюджету жодної копійки. За результатами перевірка громадянці П. нараховано податку та санкцій на суму майже 400 тисяч гривень.
Аналогічну помилку зробив громадянин К., який також отримав дохід у вигляді додаткового блага, а саме анульованої (прощеної) кредитором суми боргу, який складав понад 600 тисяч гривень. За результатами перевірки громадянину К. нараховано до сплати понад 130 тисяч гривень.
Отже, якщо кредитор пробачив Вам борг, назволікайте - подайте до 1 травня 2014 року річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані в 2013 році, та до 1 серпня 2014 року сплатіть податок на доходи фізичних осіб до бюджету за ставками 15% або 17% залежно від суми отриманих в звітному місяці доходів.