Згідно з Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» пацієнт має право:
Право самостійно вибирати собі лікаря або вимагати його заміни, якщо «спрацюватися» не вдалося. Не можна вважати це примхами вагітної – від гарного настрою, оптимістичного погляду в майбутнє в цьому особливому «положенні» залежить дуже багато. Не обов’язково ставати на облік в жіночу консультацію за місцем прописки – Законом визначено, що пацієнт має право бути прийнятим у будь-якій державній лікувальній установі на свій вибір, якщо ця медична установа має можливість забезпечити відповідне лікування. Крім того, лікар зобов’язаний у доступній формі пояснити мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів та прогноз на майбутнє, у тому числі ризики для здоров’я жінки та її дитини (стаття 39).
Право на психологічну підготовку до пологів.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України 15.07.2011 № 417 визначено, що в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини/жіночих консультаціях вагітну та членів її родини готують до майбутнього батьківства в "Школі відповідального батьківства". Робота проводиться з використанням демонстраційних матеріалів, технічних засобів і предметів догляду за дитиною. Дуже важливо кожному подружжю пройти цю школу. Саме там їх поінформують, як себе поводити під час вагітності, пологів і які вони мають права.
Право вибору пологового будинку та лікаря.
Законодавством визначено, що кожен пацієнт має право обрати лікувальний заклад і фахівця.
Право на інформацію.
Медперсонал зобов’язаний інформувати жінку про її стан здоров’я та майбутньої дитини, результати аналізів, будь-які маніпуляції, які робитимуть, тощо. Всю подібну інформацію жінка має право отримати не лише в усній, а й у письмовій формі. Це означає, що їй не можуть відмовити в бажанні ознайомитися з записами в історії пологів.
Право на психологічну підтримку.
З перших хвилин перебування в пологовому будинку у майбутніх мам є право на високу культуру медичного обслуговування. Всі працівники акушерського стаціонару повинні володіти сучасними методиками психологічної підтримки вагітних і породіль.
Право на сімейні (партнерські) пологи.
Майбутні батьки мають завчасно звернутися до адміністрації пологового будинку (головного лікаря, заввідділення) і повідомити про своє бажання партнерських пологів. Присутніми під час пологів можуть бути не більше 2 осіб.
За інформацією Оболонського районного у місті Києвівідділу державної реєстрації актів цивільного стануГоловного територіального управління юстиції у місті Києві